Uživatelská kontrola dýchací techniky

Naše jednotka používa dýchaci techniku  Drager PSS 3000, tato technika nahradila starou dýchací techniku Saturn S5

Model PSS 3000 je složen z jednotlivých částí tak, aby splňoval potřebné předpisy pro používání IDP v rámci jednotek PO. Řada PSS má společné základní prvky, hasič tak ani při používání modelu PSS 3000 nepřijde o ergonomicky dobře řešený nosič, středotlaký vzduchový systém PSS či celoobličejovou masku FPS 7000.

 

Základní popis IDP Dräger PSS 3000

Vzduchový dýchací přístroj PSS 3000 je přetlakový autonomní dýchací přístroj s otevřeným dýchacím okruhem, nezávislým na okolní atmosféře. Vzduch je dodáván z vyměnitelné tlakové láhve, umístěné ve venkovní zádové části.

Způsob dýchání je dle běžných standardů. K aktivaci přístroje a jeho plicní automatiky dojde při prvním nádechu, uživatel při nádechu vyvolá pokles tlaku ve středotlakém vzduchovém obvodu, následně se otevře redukční ventil, do kterého začne proudit vzduch. Výdech plynule odchází z celoobličejové masky FPS 7000.

PSS 3000 je složený ze tří hlavních částí – nosiče, ve kterém je integrovaný zcela nový středotlaký vzduchový obvod, tlakového zásobníku vzduchu, jenž se do něj upevňuje pomocí rychloupínací spony a je přichycen na redukční ventil. Poslední částí je obličejová maska.

Nosič PSS

Nový zádový nosič řady PSS je vyrobený z lehkých kompozitních materiálů, schopných odolávat teplu, chemikáliím i nárazům. Nosič je lehký a má velice dobře ergonomicky řešený tvar, optimalizovaný na horní část těla včetně ramen a také velmi nízkou hmotnost, proto uživateli nevadí ani jeho delší nošení. Oproti látkovým nosičům z předchozí řady PA tento mnohem lépe a to nejen pocitově, sedí na zádech a ramenech. Je to dáno neklouzavým povrchem nosiče PSS. Utahovací přezky jsou vyrobeny taktéž z kompozitu oproti starším ocelovým, manipulace s nimi je snadná i v rukavicích. Stejně tak i zapnutí opaskové přezky.

Nová konstrukce umožnila do nosiče integrovat celý středotlaký systém hadic včetně redukčního ventilu, který se tak oproti starým modelům, kde byly hadice vedeny v zadní části z boku ventilu vedle lahve, stal pro uživatele bezpečnějším prvkem. Neméně důležitý je i fakt, že integrace do nosiče pomohla zvýšit odolnost této důležité součásti IDP, jímž vzduchový systém je. V případě potřeby vše lze snadno z nosiče vymontovat.

Podstatnou věcí je také snadnější údržba, která je dána právě použitým materiálem na výrobu nosiče. Jeho „pogumovaný“ povrch tak do sebe nenasákne nejrůznější nečistoty a při zašpinění je tak snadné ho umýt a prakticky okamžitě zařadit zpět na výjezd, protože nemusí schnout jako stará varianta textilních nosičů u přístrojů řady PA.

Středová část rámu nosiče slouží i jako madlo na přenos v ruce.

Na první pohled možná nepodstatnou věcí, umístěnou na bederním popruhu nosiče, je držák plicní automatiky. Ten byl i na řadě IDP Dräger PA, na modelu PSS 3000 má však bajonetové jištění, takže automatika z něj i při sebemenším zadrhnutí o něco nevyskočí, jak tomu bývalo právě u předchozího modelu. Lze ji vyjmout až po zmačknutí horního jistícího tlačítka. Je to stejné, jako když jí chcete sundat z masky.

Zásobník vzduchu a vzduchový obvod

Na IDP řady PSS lze alternativně umístit ocelový či kompozitní zásobník firmy Dräger. Na zapůjčeném modelu byl kompozitní o hmotnosti 4,9 kg a objemu 6,8 l, plněný na tlak 300 barů. Na nosič se upíná snadno pomoci rychlospony a spodního šroubení na rozměrově typizovaném ventilu.

Středotlaký vzduchový obvod je složený z redukčního ventilu, tlakových hadic, manometru s integrovanou varovnou píšťalou a plicní automatiky. Hadice jsou vedeny křížem uvnitř rámu nosiče, alternativně tedy lze zvolit variantu vývodů pro praváka či leváka. U zkoušeného IDP je pravá hadice zakončena manometrem, který je dobře přístupný a viditelný skrz pohled z masky, a to i za tmy, neb má luminiscenční barevnou úpravu. Manometr je celý ukryt v masivním pryžovém opláštění, čímž je chráněn proti nárazům a vlhkosti. Levá hadice je přes rychlospojku zakončena plicní automatikou PSS.

Ta je oproti dříve používané automatice PA 94 uživatelsky zcela jinak řešena. Sepnutí "sprchy“ je taktéž v jejím středu pomocí stlačení spínače, avšak deaktivace vzduchu/přetlaku se již nenachází na boku, kde bývala páčka, nýbrž na středu horní části poměrně robustního těla automatiky. Stisknutí spínače v rukavicích vyžaduje kvůli jeho zapuštění do těla automatiky naučený grif. Samotné upnutí automatiky do masky a následné vyjmutí je stejné jako na držák, co je na bederním popruhu.

Nespornou výhodou je, že plicní automatiku lze díky oboustrannému konektoru a protikusu tvořenému 360° drážkou v automatice, připojit v jakékoli pozici a není nutné hledat složitě „správnou polohu“. Po připojení je možné protočit automatiku v konektoru masky do preferované polohy.

Celoobličejová maska Dräger FPS 7000

FPS 7000 poskytuje uživateli mnohem větší komfort, co se týká nošení, tak i viditelnosti, než mnoha lety praxe osvědčený model Panorama Nova. Zorné pole, které hasič vnímá skrze polykarbonátový zorník, nabízí větší a nezkreslený zorný úhel pohledu, což přispívá i lepší bezpečnost při pohybu. Co se upínání týče, firma nabízí klasický hlavový kříž a rychloupínací systém tzv. kandahár.

Vyzkoušeno bylo kandahárové upínání, a to na přilby MSA Gallet.